КУРАТИЦА
Главна | Регистрација | Пријвисе
 
СРЕДА, 23 ОКТ. 2019, 07:11
ДОБРЕДОЈДЕ гостин | RSS


СРЕЌЕН РОДЕНДЕН :
Meine IP
 
МЕНИ
РЕГИСТРАЦИЈА
ПРЕБАРУВАЊЕ


Meine IP
Главна » 2010 » ЈУНИ » 1 » КРСТИ НОСАМ БОГА МОЛАМ, РОСА ДА ЗАРОСИ ...
22:57
КРСТИ НОСАМ БОГА МОЛАМ, РОСА ДА ЗАРОСИ ...
2 ри јуни како и секоја година така и оваа , традиционално носење  на крсти...
Поточно од изгрејсонце се земаат сите икони од црквата Св Никола , и тргнува групата во посета на сите домакинства што сакаат да им биде домот посетен, па сите икончиња и цркви околу селото Куратица.

групата се врака назат со третиот круг околу црква некаде околу 12:00 часот.

воедно ги покануваме сите да присуствуваат на овој православен чин.

КРСТИ НОСАМ БОГА МОЛАМ, ГОСПОДИИИ ПОМИЛУЈЈЈ, КАЈ ШТО ВРВАТ ЧЕСНИ КРСТИ ГОСПОДИ ....ДА ДАЈТ ГОСПОД СИТНА РОСА, ДАР БЕРИКЕТ ... ГОСПОДИ ПОМИЛУЈЈЈ...


ЗА МНОГУ ГОДИНИ.
ТРАДИЦИЈАТА Е НАШИОТ ИДЕНТИТЕТ
Посети: 815 | Додадено од:: KURAJCA | Место: КУРАТИЦА | Оценка: 5.0/1
Вкупно коментари: 1
0   Spam
1 the striker   (31 МАЈ 2010 23:06)
Господ ќе им помогне на сите што ќе присуствуваат.
Да не има во што е можно поголем број.

Само регистрирани корисници можат да додадат коментар
[ Регистрација | Пријвисе ]
КАЛЕНДАР
«  ЈУНИ 2010  »
непонвтосречетпетса
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

АРХИВА
ПРАШАЊА
Оценете ја нашата веб страна
Вкупно одговори: 85


ДРУГАРИ
СТАТИСТИКА

вкупно присутни 1
гости: 1
корисник: 0
 
kuratica© 2019