КУРАТИЦА
Главна | Регистрација | Пријвисе
 
СРЕДА, 23 ОКТ. 2019, 05:46
ДОБРЕДОЈДЕ гостин | RSS


СРЕЌЕН РОДЕНДЕН :
Meine IP
 
МЕНИ
РЕГИСТРАЦИЈА
ПРЕБАРУВАЊЕ


Meine IP
Главна » 2010 » ЈАНУАРИ » 20 » Веќе една деценија, на празникот Свети Васили
12:29
Веќе една деценија, на празникот Свети Васили
Веќе една деценија, на празникот Свети Василиј, или во народот попознат како Стара Нова година, сите патишта водат во ова охридско село.

Македонија во ЕУ, неизбежната Шехерезад и Свинскиот грип најпопуларни теми на маските оваа година.

Карневалот во Куратица од година во година се збогатува со нови содржини, и се вбројува помеѓу еден од позначајните во државава, заедно со струмичкиот и вевчанскиот.

Според мештаните, карневалот е стар исто колку што е старо и селото. Непотврдени податоци говорат дека тој се организирал уште од 1575 година. (Крај)
Прикачени: слики 1
Посети: 563 | Додадено од:: KURAJCA | Место: karneval | Оценка: 0.0/0
Вкупно коментари: 0
Само регистрирани корисници можат да додадат коментар
[ Регистрација | Пријвисе ]
КАЛЕНДАР
«  ЈАНУАРИ 2010  »
непонвтосречетпетса
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

АРХИВА
ПРАШАЊА
Оценете ја нашата веб страна
Вкупно одговори: 85


ДРУГАРИ
СТАТИСТИКА

вкупно присутни 1
гости: 1
корисник: 0
 
kuratica© 2019