КУРАТИЦА
Главна | Регистрација | Пријвисе
 
СРЕДА, 23 ОКТ. 2019, 06:15
ДОБРЕДОЈДЕ гостин | RSS


СРЕЌЕН РОДЕНДЕН :
Meine IP
 
МЕНИ
РЕГИСТРАЦИЈА
ПРЕБАРУВАЊЕ


Meine IP
Главна » 2010 » МАЈ » 26 » ЗАПОЧНА ЦЕЛОСНА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СВ СИМЕОН
21:30
ЗАПОЧНА ЦЕЛОСНА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СВ СИМЕОН
Деновиве црковниот одбор од с.Куратица започна со реконструкција на малото црквиче Св.Симеон кое се наоѓа во самото село.Во првата фаза се направени скалите до самото црквче,

рушење на оградните ѕидови(коои се дотраени), и ѕидање нови.Во втората фаза е предвидено целосно рушење на Црквичето и на негово место изградба на ново, како и уредување на просторот околу него, со зеленило и поставување на  столици и маса .Инаку сегашното  Црквиче било изградено пред околу 50 години со средства собрани од тогашните ВАСИЛИЧАРИ. Во изградбата и во собирање донации се активирани  повеке заинтересирани лица. Секој што ке ја помогне изградбата материјално или финансиски е добредојден.на сликата можете да видите како е планирана изградбата
Посети: 723 | Додадено од:: KURAJCA | Оценка: 5.0/1
Вкупно коментари: 0
Само регистрирани корисници можат да додадат коментар
[ Регистрација | Пријвисе ]
КАЛЕНДАР
«  МАЈ 2010  »
непонвтосречетпетса
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

АРХИВА
ПРАШАЊА
Оценете ја нашата веб страна
Вкупно одговори: 85


ДРУГАРИ
СТАТИСТИКА

вкупно присутни 1
гости: 1
корисник: 0
 
kuratica© 2019