КУРАТИЦА
Главна | Регистрација | Пријвисе
 
ЧЕТВРТОК, 19 СЕП. 2019, 05:49
ДОБРЕДОЈДЕ гостин | RSS


СРЕЌЕН РОДЕНДЕН :
Meine IP
 
МЕНИ
РЕГИСТРАЦИЈА
ПРЕБАРУВАЊЕ


Meine IP
Главна » архива на вести

Со новите сметки за подигање на отпадот, на жителите на селото Куратица им стигна "Честитка” од Директорот на јавното претпријатие. Дополнителна сума за Јавна чистота  во селото.

прегледи: 717 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 21 ЈУЛИ 2010 | Коментари (0)

Иницијативниот и Црковниот одбор изминатиов месец интензивно работат на подготовките за осветување на црквата СВ Богородица с.Куратица
прегледи: 704 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 09 ЈУЛИ 2010 | Коментари (0)

После големата зима, и врнежливата пролет, речиси сите околни шумски патишта  во Куратица беа оштетени. ....
прегледи: 783 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 09 ЈУЛИ 2010 | Коментари (0)

Со  бројни промотивни и рекреативни активности во Охрид во саботата, го прослави почетокот на новата туристичка  сезона  „Лето 2010", на кое имаше учество и Куратица
прегледи: 826 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 21 ЈУНИ 2010 | Коментари (0)

2 ри јуни како и секоја година така и оваа , традиционално носење  на крсти...
прегледи: 810 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 31 МАЈ 2010 | Коментари (1)

Деновиве црковниот одбор од с.Куратица започна со реконструкција на малото црквиче Св.Симеон кое се наоѓа во самото село
прегледи: 714 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 26 МАЈ 2010 | Коментари (0)

ПРИРОДНО-ГЕОГРАФСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

Географска положба и селско подрачје


Селото Куратица се наоѓа на 20 километри североисточно од Охрид или на 5 км. северно од патот Охрид — Ресен. Сместе-но е во пазувите на планинскиот масив Мазатар (Бајрак 1635 м) на надморска висина од 1080 метри.
прегледи: 662 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 17 МАЈ 2010 | Коментари (0)

 

Пишаните документи за една населба претставуваат трајна основа за жителите од таа населба и за поширокиот аудиториуљ читатели и проучувачи на населбите и населението, од каде што можат да се црпат драгоцени податоци за историјата, геог-рафијата, етнологијата, стопанството и други области..............КУРАТИЦА

прегледи: 572 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 16 МАЈ 2010 | Коментари (0)

По одредена пауза во Куратица повторно на мета казаните за печење ракија....
прегледи: 639 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 29 АПРИЛ 2010 | Коментари (0)

ФК РУДАР НЕМОЖЕШЕ ДА ГИ ОДНЕСЕ СИТЕ ГОЛОВИ ДОМА
прегледи: 592 | Додадено од: KURAJCA | Датум: 25 АПРИЛ 2010 | Коментари (1)

« 1 2 3 »
КАЛЕНДАР
«  СЕПТЕМВРИ 2019  »
непонвтосречетпетса
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

АРХИВА
ПРАШАЊА
Оценете ја нашата веб страна
Вкупно одговори: 85


ДРУГАРИ
СТАТИСТИКА

вкупно присутни 1
гости: 1
корисник: 0
 
kuratica© 2019